Serigrafi nedir?
Sublimasyon baskı nedir?
Sublime baskının avantajları nelerdir?
Sublime baskının dezavantajları nelerdir?
Tampon baskı nedir?
Tampon baskının avantajları nelerdir?
Transfer baskı nedir?
Transfer baskının avantajları nelerdir?
Transfer Baskı ile Sublimasyon Baskı arasındaki fark nedir?

Serigrafi, tarihçesi çok eskiye dayanan bir baskı tekniğidir. 900 lü yıllarda Çin’de kullanılmaya başlanan bu teknik, emülsiyonun (ışığa duyarlı bir kimyasal karışım) keşfedilmesiyle birlikte seri üretimde kullanılmaya başlandı. Emülsiyonun keşfiyle, basılacak desenlerin kısıtlı olduğu dönem sona erdi, artık serigrafi tekniği ile daha detaylı baskılar yapılabiliyordu. Boyanın içeriği değişmek kaydıyla, serigrafi baskı tekniği kağıt, karton, plastik, cam, metal ve kumaş gibi birçok ham maddeye uygulanabilir.

Serigrafi baskı tekniğinin sırasıyla uygulanması gereken adımları vardır. İlk önce ahşap veya metalden oluşan çerçeve hazırlanır. Bu çerçevenin boyutunu basılacak olan desen belirleyecektir.

Çerçeve hazır olduktan sonra üzerine hassasiyetle dokunmuş özel serigrafi ipeği gerilir. Serigrafi ipeğinin numarası (üzerindeki gözeneklerin sıklığı) çok önemlidir. Üzerindeki gözeneklerden geçecek olan boya baskının detayını ve yoğunluğunu belirleyecektir. Bu yüzden basılacak olan desenin detayı arttıkça daha sık dokunmuş ipeklerin kullanılması gerekir. Ayrıca cam, metal, ahşap gibi boyanın nüfuz edemediği yüzeylere yapılacak baskılarda daha yüksek numaralı (120 ila 200) ipekler tercih edilmelidir.

Çerçevenin pek gerilme aşaması bittikten sonra ışığa duyarlı bir kimyasal karışım olan emülsiyon, ipeğin her iki tarafına da ürünün kullanım kılavuzunda yazıldığı şekilde uygulanır.

Emülsyionu çekilmiş olan kalıbın altına basılacak desenin önceden basılmış filmi yerleştirilir ve belirli bir süre ışıkta pozlanır. Pozlama işlemi de bittikten sonra desenin fazla emülsiyondan arınması için kalıp dikkatlı bir şekilde tazyikli su ile yıkanır.

Tamamen kuruyan serigrafi kalıbı baskının yapılacağı yüzeyin üzerine yerleştirilir. Ardından, ürünün ham maddesine göre seçilmiş bir boyadan kalıbın üzerine dökülür. Ragle (boyanın eşit şekilde baskı yüzeyine geçişini sağlayan lastik) yardımıyla kalbın üzerindeki boya desenin bulunduğu gözeneklerden geçer ve kalıbın altında bulunan yüzeye baskı gerçekleştirilmiş olur.

Son yıllarda çok yaygın olan bir baskı tekniğidir. Sublimasyon basitçe maddenin yüksek ısıya maruz kaldığında katı halden gaz haline geçmesidir.

Sublimasyon baskı tekniğinde, özel yazıcılar yardımıyla sublime dijital transfer kağıdına özel olarak üretilmiş mürekkepler ile desenin tersi basılır. Ardından bir transfer presi yardımıyla ortalama 200 °C sıcaklık ve belirli bir basınç -malzemeye göre değişir- uygulanarak bu desen istenilen ürüne transfer edilir.

Gaz haline geçen özel sublimasyon mürekkebi polyester katmanının altına nüfuz eder bu sebeple sublimasyon baskı tekniğinin bir yüzeye uygulanabilmesi için ürünün ham maddesinin polyester olması veya polyesterle kaplanmış olması gerekmektedir. Özel yüzey kaplamalı olan metal, ahşap, deri, akrilik gibi maddelere uygulanabilen bu teknik ile yaka kartı, ödül plaket, mouse pad, metal etiketler, kupa, bardak altlığı, anahtarlık, yönlendirme levhaları ve fayans gibi ürünlere baskı yapılabilir. Ayrıca polyester içeren kumaştan T-shirt baskılarında diğer baskı tekniklerinden farklı olarak mürekkebin kumaşın dokusuna işlediğini, yüzeyde hissedilmediğini ve yıkamalara karşı direncinin daha yüksek olduğunu görürüz.

Sublimasyon teknolojisi, sistem kurulum maliyetleri, baskı kalitesi ve ürün çeşitliliği ile günümüzün en çok tercih edilen dijital transfer baskı tekniğidir. Sistem kurulumunda özel baskı yazıcısı ve ısı transfer presi gerekir.

 

 • 4 renk (CMYK) yazıcılar kullanıldığı için yüksek çözünürlüklü görselleri, yüksek kalitede basmayı sağlar. Her renk tonu için ayrı mürekkep maliyeti gerekmez.
 • Öğrenmesi analog baskı tekniklerine göre daha kolaydır.
 • Serigrafi gibi analog baskı tekniklerinde baskının ön hazırlığı uğraştırıcı ve uzundur. Daha az adetlerde olan baskı işleri sublimasyon baskı tekniği ile daha düşük maliyet ve eforla yapılabilir.
 • Bardak altlığı, kupa, mücevher, puzzle, forma, isim etiketi, mouse pad, seramik fayans gibi ürünlere kolayca baskı yapılabilir.
 • Sublimasyon baskı tekniğinde kalıp kullanılmadığı için tasarımda küçük değişiklikler yapmak uzun ve uğraşlı bir süreç değilir.
 • Analog baskı sistemlerine göre risk ve israf oranı daha düşüktür.

 

 • Üzerine baskı yapılacak olan ürün polyester kaplanmış veya polyester kumaş olmalıdır.
 • Baskı yapılacak olan ürün çok açık veya beyaz renkli olmalıdır. Koyu veya siyah renkli ürünlere sublimasyon baskı tekniği uygulanamaz.
 • Sublimasyon baskı yazıcılarında mürekkep kafaları zamanla tıkanabilir. Haftada bir kez kafaları temizlemek gerekir.
 • Sublimasyon baskı mürekkepleri diğer mürekkeplere göre daha pahalıdır.
 • Bazı sublimasyon yazıcılarının renk yönetim sisteminde problemler çıkabilir. Kaliteli bir yazıcı seçilerek bunun önüne geçilebilir.

Tampon Baskı tekniği boyanın silikon bir tampon yardımıyla ürüne aktarılmasıdır. Tampon makinesi silikonu ve ürünü hareket etmeyecek şekilde tutar. Silikonun bulunduğu baskı kafası başlangıç konumundan desene özel hazırlanan çelik klişenim üzerine doğru hareket eder. Çelik klişenin içinden çıkan boyayı alır, kusursuz bir şekilde ürünün üzerinde ayarlanan konuma gelerek baskı işlemini gerçekleştirir.

Tampon baskı, diğer baskı teknikleri ile mümkün olmayan, düzensiz biçimdeki ürünlere uygulanabilir. Tampon baskı tekniğinin çok yoğun bir şekilde uygulandığı ürünler şöyledir:

Kablolar, devreler, endüstriyel düğmeler, elektrikli ev aletleri parçaları, beyaz eşya parçaları, oyuncaklar, promosyon ürünleri (çakmak, anahtarlık, saat), spor malzemeleri.

Tampon baskı tekniği düz veya yuvarlak olmayan, düzensiz biçimlerdeki ürünlere de uygulanabildiğinden çok yönlüdür. Makinenin ürünü sabit tutan aparatı, ürüne özel yapılır. Ürün sabitlendikten sonra, ürünün yüzey biçimine uygun bir silikon seçilir. Baskı kalitesi için silikon ve boyanın kıvamı çok önemlidir. Bu teknik neredeyse her malzemeye uygulanabilir ancak ürünün ham maddesine bağlı olarak makineye konulan boyanın içeriği değişecektir.

Transfer baskı tekniği önceden hazırlanmış bir tasarımın bir yüzeyden başka bir yüzeye ısı transfer presi ile aktarılması; transfer edilmesidir.

Tasarlanılmış olan grafik, transfer baskı için özel olarak üretilmiş ARJOWIGGINS T75 veya T105 transfer baskı kağıdına litho ofset tekniği (4 renk: CMYK) ile ters bir şekilde basılır. Tasarım yüzeye transfer olduğunda asıl görüntü elde edilecektir. ARJOWIGGINS transfer kağıdının üzerine baskı yapıldıktan sonra litho ofset baskı yöntemi kullanıldıysa arka kapama lakının türüne göre bekleme süresi değişir. Plastisol arka kapama kullanıldığında 2 ila 3 gün, su bazlı arka kapama kullanıldığında 5 ila 7 gün bekletilir.

Bekleme süresi tamamlandığında klasik serigrafi tekniğiyle arka kapama uygulanır. CEREN transfer tozu, transfer tozlama makinesi ile uygulanır. Baskı yapılmış kağıtlar fikseden (kurutucu) geçirilir: 130 derecede 30 sn bekletilir.

Hazırlanan transfer kağıdının boyalı tarafı, baskı yapılacak olan yüzeye konulur ve bu yüzeyin formuna uygun transfer presi ile transfer kağıdının üzerindeki baskı yüzeye aktarılır. Bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken üç unsur vardır; basınç, zaman ve ısı. Baskının özelliklerine göre değişiklik gösterebilecek olan bu unsurlar hakkında CEREN ekibine başvurabilirsiniz. Deneyimli üst düzey kadromuz size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

- Baskı zamanından tasarruf sağlar

- Transfer baskının kalitesi yüksektir.

- Hızlıdır, birçok yüzeye baskı yapılabilir.

- Sağlığa zararsız, kanserojen madde içermeyen boyalar sayesinde doğaya zarar vermeyen baskı imkanı sağlar, doğaya karşı duyarlıdır.

- Baskıcının değişen modaya ayak uydurup, pazarı yakalamasına yardımcı olur.

Transfer baskı tekniği ile basılmış bir desen yüzeyin üzerine yapıştığı için farklı bir doku oluşturur. Sublimasyon baskı tekniğinde ise boya katı halden gaz hale geçerek yüzeyin içindeki polyester katmanın altına nüfuz eder bu sayede desen yüzeye dokunulduğunda hissedilmez. Transfer baskı tekniğine kıyasla daha berrak ve kaliteli bir görüntü elde edilir. Ayrıca, sublimasyon tekniği transfere kıyasla daha kalıcı; uzun ömürlüdür.

Sublimasyon baskı tekniği yalnızca polyester ham maddeli veya kaplanmış yüzeylere uygulanabildiğinden transfer baskı tekniği gibi diğer tekstil ürünlerinde kullanılamaz.

 

 

Write a comment:
*

Your email address will not be published.